Otomatik Katılım İçin Geri Sayım Başladı


Kategori: Otomatik Katılım
1 Ocak 2017'de yürürlüğe girecek otomatik katılım uygulaması ile birlikte Bireysel Emeklilik Sistemi’ne 13 milyon kişi dahil olacak.

​Türkiye'de devlet tarafından sağlanan ve birinci basamak olarak kabul edilen Sosyal Güvenlik Sistemi en çok tercih edilen emeklilik sistemidir. Çeşitli teşvikler ile birlikte tercih edilmeye başlanan Bireysel Emeklilik Sistemi’nin yanı sıra zorunlu olan Otomatik Katılım uygulaması de artık geleceğe daha güvenle bakabilmeyi mümkün kılacak.

Otomatik Katılım Nedir?

Türkiye'de 45 yaşın altındaki tüm çalışanlar 1 Ocak 2017 tarihi itibarıyla, şimdiye kadar gönüllü katılım esası ile ilerleyen BireyselEemeklilik Sistemi’ne otomatik olarak dahil edilecektir ve bu yeni sisteme Otomatik Katılım adı verilmektedir. Dünyanın önde gelen ekonomilerine sahip ABD, İngiltere gibi pek çok ülkede tasarruf teşviki amacıyla hayata geçirilen otomatik katılım uygulaması yüksek devlet teşviği ile ülkemizde de uygulanmaya başlanacak. Çalışanların prime esas kazançlarının %3'lük kısmının katkı payı olarak belirleneceği otomatik katılım uygulamasında %25 devlet katkısının yanı sıra 2 aylık cayma süresinin sonunda  ilave devlet katkısı teşviki sunulmaktadır. 

90 Milyar Türk Lirası Tasarruf Beklentisi

Gönüllü Bireysel Emeklilik Sistemi’nde bulunan 6,5 milyon kişilik sayının yeni otomatik katılım uygulaması ile yaklaşık üçe katlanması ve devam eden süreçte otomatik katılım uygulamasına  ilginin artması beklenmektedir. Otomatik katılım süreci ile sisteme girenler sayesinde 10 yıllık süreçte yaklaşık olarak 90 milyar TL'lik tasarruf elde edilmesi beklenmektedir.

Otomatik Katılımdan Cayma Hakkı Kullanılmalı mı?

Otomatik katılım uygulaması zorunlu olsa da katılımı sağlanan çalışanların bu sistemden cayma hakkı olacak. Sistemden caymak için 2 ay zorunlu katılım sağlama şartı olsa da isteyen katılımcılar kesintilerle birlikte sistemden çıkış yapabilecekler. Sistemden çıkış oranının %20'lerin altında olması beklenirken uzun dönemde sistemde kalmanın faydalarının artacağı da söylenmektedir. Cayma süresi için gereken 2 aylık süreç bittikten sonra sistemde kalmaya devam eden katılımcılar ek teşvikler alacak. Otomatik katılım sistemine dahil olan ve emekliliğe hak kazanan katılımcılar 10 yıl süreli Yıllık Gelir Sigortası aldıklarında birikim toplamı üzerinden %5'lik ek devlet katkısı almaya hak kazanacaklar. Hali hazırda bir bireysel emeklilik sözleşmesi olan kişiler durumlarını değerlendirerek ikinci bir sözleşmeye sahip olabilirler ya da cayma hakkından yararlanabilirler. Cayma hakkından yararlanmak istemeyen, otomatik katılım uygulamasının daha avantajlı olacağını düşünenler ise mevcut bireysel emeklilik sözleşmelerini dondurma hakkına sahiptirler.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılmak ve geleceğinizi güvence altına almak için NN Hayat ve Emeklilik'ten destek alabilir, geleceğe güvenle bakabilirsiniz.