Otomatik BES ile Geleceğinizi Güvence Altına Alın!


Kategori: Otomatik Katılım
Özel emeklilik planlarına yönelik yenilikçi bir uygulama olan Otomatik Katılım, çalışanların herhangi bir işlem yapmadan sisteme dahil olmaları esasına dayanıyor.

​Bireysel Emeklilik Sistemi’ni daha teşvik edici hale getirmek amacıyla başlayacak olan otomatik katılım uygulaması, çalışanlara emekliliklerinde ikinci bir gelir kaynağı sağlıyor. 45 yaşın altındaki tüm kamu ve özel sektör çalışanlarını hedefleyen uygulama Türkiye'de 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Otomatik Katılım Uygulaması Hangi Özellikleri Taşıyor?

2014 yılında gerçekleştirilen pilot uygulamayla birlikte toplam 13 milyon kişinin yer alacağı düşünülen Otomatik Katılım uygulamasında birtakım özellikler dikkati çekiyor. Uygulamanın ilk dikkati çeken özelliği, kesintiler üzerine oluyor. Otomatik katılıma dahil olan her kamu ve özel sektör çalışanından prime esas kazançlarının %3'ü oranında bir kesinti gerçekleştirilerek BES hesabına aktarılıyor.

10 yıl boyunca sistemde kalan ve ödemelerini gerçekleştiren kişiler, 56 yaşını doldurduklarında emeklilik hakkı elde etmiş oluyor. Otomatik olarak yapılan ve emekliliğe teşvik eden uygulamaya halihazırda BES hesabı olanlar dahi katılabiliyor. BES hesabı olan kişiler, kendi tercihlerine göre ister cayma haklarını kullanarak sistemden ayrılabiliyor isterse de sistemde kalmaya devam ederek kendilerine ikinci bir gelir kaynağı oluşturuyor.

Bireysel başvuru yapamayan çalışanlar, yenilikçi BES uygulamasına işverenler tarafından katılıyor. İşveren, emeklilik şirketinin sunacağı emeklilik planını değerlendirerek çalışanlarını sisteme dahil ediyor.

Otomatik Katılım Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Otomatik Katılım uygulamasının avantajlarının başında katkı payı ödemelerinin %25'i oranında yapılan devlet katkısı geliyor. Katılım uygulamasını aktif şekilde kullanan çalışanlar, devam eden %25'lik  devlet katkısından ve 2 ayın sonunda devletten artık 1000 TL'lik  ilave devlet katkısı kazanacaktır.(İlave devlet katkısı sistemden erken çıkış olmaması durumunda hak kazanılacaktır.) Cayma hakkını kullanmayan çalışanlara sunulacak olan bu avantaj, bir defaya mahsus olmak üzere gerçekleştiriliyor.

Uygulamanın çalışanlara esneklik tanıyıcı birtakım avantajları da bulunuyor. Örneğin; sistemde kalmaya devam eden bir çalışan ödemelerine ara vermeyi veya işverenine bildirerek daha yüksek miktarda katkı payı ödemeyi talep edebiliyor. Daha yüksek tutarda ödeme yapmak isteyen katılımcı, böylelikle devletin sunduğu ek katkıdan da daha fazla  faydalanabiliyor. Toplumu BES hakkında bilgilendirmek ve çalışanlara tasarruf olgusu kazandırabilmek amacıyla sunulan Otomatik Katılım uygulamasında çalışanlardan  giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi  yapılmıyor.

Tasarruf açığını azaltan ve ekonomiye uzun vadede kaynak sağlayan uygulama, NN Hayat ve Emeklilik'in getirisi yüksek imkanları sayesinde daha avantajlı hale geliyor. Dünya çapında 18 ülkede faaliyet gösteren  bir grubun parçası olan emeklilik şirketi, müşteri odaklı seçkin hizmet anlayışı sayesinde size daha iyi standartlarda bir gelecek sunuyor. NN Hayat ve Emeklilik'in Otomatik Katılım yeniliğini tercih ederek siz de birikimlerinizi değerlendirebilir ve daha yaşanılabilir bir emeklilik elde edebilirsiniz.