Otomatik Katılım’la Bireysel Emekliliğinizi Garantileyin!


Kategori: Önce Sen
Bireysel emekliliği teşvik eden otomatik katılım uygulaması, tasarruf oranlarınızın artırılmasını amaç ediniyor.

​Daha önceleri gönüllülük esasına bağlı olarak uygulanan bireysel emeklilik, bu yeni uygulama sayesinde otomatik olarak gerçekleştirilmeyi bekliyor.

Otomatik katılım için çeşitli amaçlar göz önünde bulunduruluyor. En önemli amaçları arasında, bireysel emekliliği halkın geneli ile tanıştırmak, sistemin tasarruf yönündeki avantajlarını göstermek ve bireysel emekliliğe olan algının daha fazla güçlenmesini sağlamak yer alıyor. Kişilerin yeni yönteme olan bakış açısını tam anlamıyla öğrenmek için ilk aşamada pilot uygulamalar gerçekleştiriliyor. Varılan olumlu bulgular dahilinde de sistemin daha farklı yönlerde geliştirileceği düşünülüyor.

Otomatik Katılımda Düzenin İşleyişi

Dünyanın ABD, Yeni Zelanda ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerinden sonra Türkiye'nin uygulamaları arasına da dahil olması beklenen otomatik katılım uygulamasının farklı kapsamı ve şartları bulunuyor. İlk olarak  1000'den fazla çalışanı bulunan şirketleri ve 45 yaş altı çalışanları hedefliyor.

Otomatik katılım, kısaca çalışan kişi adına bir emeklilik hesabı açılması ve kişinin maaşından her ay düzenli olarak otomatik kesinti yapılması esasına dayanıyor. Çalışanlar ödemelerini devam ettirdikleri sürece, sistemden yararlanmaya devam ediyor. Devam etmek istenmediği takdirde de bireysel emeklilik sözleşmesinin iptali istenebiliyor. Yöntemin işleyişi için çalışanlardan prime esas kazancının minimum %3’ü kadar bir katkı payı alınması planlanıyor. Sistem üzerinde ayrıca devlet katkısı da rol oynayacak.

Otomatik Katılım’ın Avantajlı Yönleri

Çalışanları direkt olarak sistemin içerisine dahil eden otomatik katılımın birçok yönden avantajları göze çarpıyor. Bireysel emekliliği daha kolay hale dönüştüren sistem, sağladığı uzun vadeli tasarruflar sayesinde hem vatandaşların hem de ülkenin ekonomisini gözetiyor. Bireysel emeklilikte devlet katkısının ardından gelen bu yenilik, özetle sektör ve katılımcı olarak iki tarafın da karlı çıkmasına zemin hazırlıyor.

Otomatik olarak gerçekleştirilecek olan yöntem, bireysel emekliliğe olan algıyı olumlu yönde etkiliyor. Yüksek meblağlardaki fonlar ve sisteme kayıt olan kişiler sayesinde sektörde ivme gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Sistem, işveren-çalışan ilişkisine de pozitif bir etki sunuyor. Çalışan, emeklilik sistemi dolayısıyla iş yerine olan bağlılığını daha üst noktalara taşıyor. Giriş aidatı veya yönetim gideri gibi farklı kesintilerin yapılmaması da yine sistemin avantajlı yönlerinden birisine dikkati çekiyor.

Tasarrufları kitle bazında artıran sistem, kişilerin genç yaşlarda birikim yapmalarını ve geleceklerini daha yaşanılır hale dönüştürmelerini destekliyor. Ödemeler, düşük meblağlarda yapılmış olsa dahi sistemden fayda sağlanıyor. Kişilerin daha fazla tasarruf etmesine ve dolayısıyla emekliliklerinde tatmin edici bir hayat sürdürmelerine olanak tanıyor. Otomatik katılım, özellikle bireysel emeklilik alanında kolaylık sağlayan NN Hayat ve Emeklilik sayesinde daha avantajlı hale dönüşüyor. Katılımcılarına kolaylık sunan imkanlarıyla ve yüksek getiri avantajıyla ön plana çıkan marka, kendinizi güvende hissetmenize yardım ediyor. NN Hayat ve Emeklilik'in sunduğu bireysel emeklilik hizmeti sayesinde otomatik katılım uygulamasının kazançlarını siz de deneyimleyebilir, geleceğinizde refah düzeyi yüksek bir emeklilik geçirebilirsiniz.