Otomatik Katılım’ı ve BES'i Ne Kadar Tanıyorsunuz?


Kategori: Bireysel Emeklilik
Kafa karışıklığına neden olan pek çok ayrıntı içerisinde boğulmadan, BES’in ne olduğu ve neden BES’e katılmak gerektiğine gelin birlikte bakalım.

​İlerleyen yaşlarında da konforlu ve maddi açıdan sorunsuz bir yaşantı sürmek isteyenler, çalıştıkları şirket tarafından düzenli olarak sigorta primlerinin yatırılmasını ve bu sayede emekli olmayı arzu ediyor. Ancak son yıllarda insanların daha çok rağbet ettiği farklı sistemler, bireysel emekliliğin de mümkün olabileceğini gösteriyor.

Kazancını düzenli olarak biriktiremeyenler için ideal noktada yer alan Bireysel Emeklilik Sistemi (kısa adıyla BES), bir çeşit zorunlu tasarruf aracı haline geliyor.

Temel Hatlarıyla Bireysel Emeklilik Sistemi

Sosyal Güvenlik Sistemi’ne alternatif olmaktan ziyade bu sistemi tamamlayıcı nitelikte olan ve gerçekleştireceğiniz tasarruflarınızın, belirli süre zarfında birikmesinin ardından size toplu halde ya da düzenli maaş şeklinde ödeneceği sistem olan Bireysel Emeklilik Sistemi, devlet tarafından denetim altında olan bir mekanizma olarak karşınıza çıkıyor. Bu bağlamda dahil olduğunuz sistemi size sağlayan şirketten bağımsız biçimde daima emin ellerde olan paranız, aynı zamanda devlet tarafından ödenecek ek katkı sayesinde daha da değerleniyor. Bunun yanı sıra sahip olduğunuz birikimler, profesyonel fon yöneticileri tarafından ilgili emeklilik yatırım fonlarında değerlendirildiğinden dolayı birikimleriniz için endişe etmenize gerek kalmıyor.

Düzenli ya da düzensiz geliri olan herkesin tasarruflarını değerlendirebilmesi amacıyla devlet tarafından da önerilen bir mekanizma olan Bireysel Emeklilik Sistemi, dahil olanlar için büyük faydalar sunuyor. Örneğin, düzenli olarak para biriktiremeyen ya da düzensiz geliri olan bireyler, normalde çok da önemsemedikleri meblağları BES içerisinde değerlendirerek, belirli süre zarfında alternatif bir gelir kaynağına sahip olabiliyor. Bunun yanında asgari 10 yıl boyunca sistemde kalınıp 56 yaş doldurulduktan sonra emekli olmaya da hak kazanılabiliyor. Ayrıca, BES’e dahil olunan zaman diliminde muhtemel maddi durum değişikliklerinde katkı payı ödemelerine ara verilebiliyor ya da sistemden planlanan zamandan daha önce çıkılabiliyor.

Otomatik Katılım’ın Bireysel Emeklilik Sistemi’ne Etkisi

Devletin, bireyleri tasarrufa teşvik etmek için ortaya koyduğu Otomatik Katılım uygulaması, birikimlerin en doğru ve etkili biçimde değerlendirilmesinde önemli rol oynuyor.  Cayma süresi sonunda ilgili sistemden çıkmayan çalışanlar, biriken paralarını toplu halde edinebildikleri gibi ikinci bir maaş şeklinde de değerlendirebiliyor. Otomatik Katılım’da bireylerin sisteme otomatik katılmaları sayesinde giriş aidatı ve yönetim gideri  kesintilerinden muaf olunuyor. 

Tasarruflarınızı değerlendirmek amacıyla çalıştığınız emeklilik şirketinden memnun değilseniz ya da bu sisteme dahil olmayı istiyorsanız, www.nnhayatemeklilik.com.tr adresini ziyaret ederek size en uygun çözüme katılabilir; NN Hayat ve Emeklilik’in sunduğu güven, yüksek getiri ve sayısız ayrıcalıktan yararlanabilirsiniz.