Bireysel Emeklilik Sistemi’nde Sürdürülebilirlik


Kategori: Bireysel Emeklilik
İngiltere, İtalya ve ABD gibi gelişmiş ülkelerden sonra Türkiye'de de uygulanması beklenen Otomatik Katılım, kişilere tasarruf olgusu kazandırmayı hedefliyor.

​Emekliliğe teşvik edici olan uygulama, 45 yaşın altındaki tüm kamu ve özel sektör çalışanlarını hedefliyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi'nin sürdürülebilirliği açısından büyük önem taşıyan Otomatik Katılım, kısacası kişilerin daha iyi bir gelecek için birikim yapmasına aracılık ediyor. Sistem ayrıca tasarruf açıklarını en aza indirgeyerek devlet ekonomisine uzun vadeli kaynak sağlıyor ve mali dalgalanmaların önlenmesine yardımcı oluyor.

Otomatik Katılım Uygulamasının Kapsamında Neler Yer Alıyor?

Tasarruf oranlarının daha geniş kitlelere yayılmasını amaçlayan Otomatik Katılım uygulaması kapsamında çalışanlar prime esas kazançlarının  %3'ü oranında bir katkı payı ödemesi yapıyor. Her ay düzenli şekilde yapılan katkı payı kesintisi, çalışanın BES hesabına aktırılarak biriktirilmeye devam ediyor. Kişilerin bu karlı yenilik sayesinde emekli olabilmeleri için ise en az 10 yıl boyunca sistemde kalmaları ve 56 yaşını doldurmaları  gerekiyor.

Çalışan emeklilik planına dahil olduktan 2 ay içinde  sözleşmesinin iptal olmasını talep edebiliyor. Daha sonra cayma hakkını kullanan bu kişiye, yaptığı ödemeler getirileri ile birlikte toplu şekilde iade ediliyor. İşverenler tarafından sisteme dahil edilen çalışanlar, ayrıca Hazine Müsteşarlığı tarafında belirlenen durumlara bağlı olarak istediklerinde ödemelerine ara verebiliyor veya katkı paylarını daha fazla ödemeyi talep edebiliyor. İş yeri değişikliği söz konusu olduğunda da eski çalıştığınız yerin BES sözleşmesi yeni iş yerine aktarılıyor. Ancak yeni iş yeri, katılım uygulamasına geçmemişse ödemeler, eski iş yerine ait BES hesabına aynı şekilde devam ettirilebiliyor.

Otomatik Katılım Uygulamasında Devlet Katkısı Nedir?

Bireysel emekliğe olan algıyı daha pozitif hale getiren Otomatik Katılım uygulamasında devlet ilk olarak ödediğiniz katkı payının %25'i oranında bir ek katkı sağlıyor. Katılım uygulamasında kalmaya devam eden çalışanlar, 2 ayın sonunda 1000 TL tutarından bir ek katkıdan  yararlanma fırsatı da elde ediyor. Sadece bir defaya mahsus yapılan bu ek bonus katkı payı, kanunda belirtilmiş olan ödeme ve devlet katkısı kazanma kriterlerine tabi tutuluyor.

56 yaşını doldurmuş ve sistemde ödeme yaparak emekliliğe hak kazanmış adaylar, 10 yıl süreyle Yıllık Gelir Sigortası'na dahil oldukları zaman tasarruflarının %5'i oranında ek devlet katkısından yararlanma şansı yakalıyor. Katkı payı ödeme tutarlarını artıran katılımcılar ise daha fazla devlet katkısı elde ediyor.

Otomatik Katılım Uygulamasının Sağladığı Artılar Nelerdir?

Bireysel emeklilik için yeni bir adım olan Otomatik Katılım, katılımcıları avantajlı imkanlarıyla tatmin edeceğe benziyor. Giriş aidatı ve yönetim gideri gibi kesintilerin yapılmaması, sistemin en büyük avantajları arasında yer alıyor. katılımcıların böylelikle sisteme olan bakış açıları olumlu yönde etkileniyor.

Türkiye'de 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren uygulanacak olan sistemin işverenlere de birçok yönden katkısı bulunuyor. İşveren, katılım uygulamasında teşvik edici rol oynadığı için çalışanlarının iş disiplinini ve iş yerine olan bağlılığını artırabiliyor. Bireysel emekliliğin önemini kavratmayı amaçlayan Otomatik Katılım, NN Hayat ve Emeklilik'in avantaj dolu dünyasıyla daha seçkin bir hizmet haline dönüşüyor. 170 yıllık köklü geçmişe sahip bir grubun parçası olma özelliği ile  öne çıkan emeklilik şirketimiz, müşterilerine güven veren ve kazanç sağlayan imkanlar sunuyor. NN Hayat ve Emeklilik'in Otomatik Katılım hizmetinden yararlanarak tasarruf yapabilir ve emekliliğinizde daha rahat bir yaşantı sürdürebilirsiniz.